Перед наданням споживачу лікарські засоби перевірятимуть на автентичність.
Україна переходить на стандарти Євросоюзу для боротьби з фальсифікатом та забезпечення громадян якісними лікарськими препаратами.
Зокрема, як зазначили у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ), ухвалено рішення про створення і функціонування національної системи верифікації ліків з 2D-кодуванням. «Воно зобов’язує виробників наносити засоби безпеки на упаковку лікарського засобу», — йдеться у повідомленні МОЗ.
У Міністерстві пояснили, як це працюватиме. «Виробники будуть зобов’язані маркувати упаковку ліків кодом з унікальним ідентифікатором. Перед наданням споживачу лікарські засоби перевірятимуть на автентичність – вона встановлюватиметься системою наскрізної перевірки із перевіркою на рівні дистриб’юторів», — деталізували у МОЗ.
Відео дня
Далі у аптеках лікарський засіб скануватимуть і перевірятимуть, чи відповідає інформація на унікальному верифікаторі тій, яка внесена виробником до централізованого сховища даних. Якщо дані збігатимуться, то код на упаковці деактивуватиметься і лікарський засіб продадуть пацієнту.
«Якщо інформація не збігатиметься — система видасть попередження і визначить це як надзвичайний випадок. Тоді такі ліки не видаватимуть споживачу, а їхньою перевіркою займуться компетентні органи», — додали у МОЗ.
У відомстві зазначили, що добровільно маркувати упаковку ліків кодом з унікальним ідентифікатором можна буде почати з 1 січня 2026 року, обов’язково – з 1 січня 2028 року.
Інші новини про ліки
У МОЗ розповіли, як отримати ліки безплатно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки». Щоб скористатися програмою «Доступні ліки», спочатку потрібно звернутися до лікаря та отримати електронний рецепт, потім піти до аптеки, яка бере участь у програмі реімбурсації «Доступні ліки» і отримати ліки безплатно або з частковою доплатою за е-рецептом.