Вже три смерті від лихоманки Західного Нілу в Україні: лікар розповів про симптоми

Вже три смерті від лихоманки Західного Нілу в Україні: лікар розповів про симптоми

Вже три смерті від лихоманки Західного Нілу в Україні: лікар розповів про симптоми

Лихоманку Західного Нілу виявлено в Україні / фото ua.depositphotos.com

В Україні виявлено лихоманку Західного Нілу, яка забрала життя вже трьох людей. Що це за захворювання, як воно передається, а також як його розпізнати і чим лікувати — у коментарі УНІАН розповів лікар Тарас Жиравецький.

Раніше УНІАН розповідав, що в Києві було госпіталізовано 17 осіб із підтвердженим діагнозом лихоманка Західного Нілу.

  • Що таке лихоманка Західного Нілу
  • Лихоманка Західного Нілу — як передається
  • Які симптоми лихоманки Західного Нілу
  • Лихоманка Західного Нілу — лікування
  • Що таке лихоманка Західного Нілу

    Вірус лихоманки Західного Нілу (вона ж — гарячка Західного Нілу) в Україні відносять до I групи особливо небезпечних. За міжнародними стандартами ВООЗ захворювання належить до IV групи ризику.

    Відео дня

    Уперше сам вірус було відкрито 1939 року. Найсерйозніший спалах «нільської» лихоманки був у 1996-1997 роках у Румунії — тоді захворіло приблизно 5 тис. осіб. У 1999 році вірус завезли до Нью-Йорка, звідки він поширився континентом. У 2018 році лихоманку фіксували в Європі, найбільше постраждали Сербія, Італія, Греція, Угорщина та Румунія.

    Що це за вірус? За своєю будовою він подібний до інших вірусів, які спричиняють енцефаліти, а також вірусу лихоманки Денге. У природі виявлено лихоманку Західного Нілу у птахів (17 видів), переважно перелітних — високі концентрації вірусу в їхній крові можуть перебувати від 14 до 200 днів. Також, як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України, резервуаром захворювання можуть бути дрібні ссавці, гризуни та кажани, але в них концентрація вірусу набагато менша, а сам він зберігається в організмі нетривалий час.

    Лихоманка Західного Нілу — як передається

    Переносять захворювання численні види комарів — вони інфікуються під час харчування кров’ю птахів, а потім під час укусу можуть заразити тварину або людину.

    Контактне зараження людини кров’ю хворої тварини трапляється вкрай рідко, незначна кількість випадків інфікування може відбуватися під час трансплантації органів і переливання крові, грудного вигодовування, від матері до дитини. Інфікована людина не заразна: на сьогодні немає підтверджених випадків передання вірусу від людини до людини за безпечних контактів.

    «Бушує» хвороба влітку та восени, частіше хворіють сільські жителі, а також любителі полювання, тому її називають ще «качина лихоманка».

    Які симптоми лихоманки Західного Нілу

    У більшості людей захворювання протікає безсимптомно, але у 20% спостерігаються захворювання, схожі з грипом — різке підвищення температури, головний біль, біль у горлі, м’язах, спині, ломота, нудота, діарея. Можуть з’являтися висипання на тілі, збільшуватися печінка і селезінка, уражатися нервова система — менінгіт, енцефаліт, різні ознаки ураження головного мозку.

    Гарячковий стан триває 2-6 днів і загалом клінічний перебіг захворювання сприятливий. Але, як уже говорили, у важкій формі може розвинутися менінгіт або енцефаліт.

    Оскільки симптоми лихоманки подібні до симптомів ГРВІ, каже львівський лікар Тарас Жиравецький, а в нас триває пандемія коронавірусу з новим штамом «Флірт», то для діагностики краще зробити швидкий тест: «Якщо тест позитивний на ковід, тоді у вас ковід і не панікувати, що у вас — лихоманка Західного Нілу».

    Водночас, за словами лікаря, стати ще одним «ковідом» у нас лихоманка не може: ковід передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, а лихоманка — через комара. Ризик існує лише в зонах, де є багато комарів, які можуть кусати людей інфікованих і передавати наступним.

    Лихоманка Західного Нілу — лікування

    «На жаль, — каже Тарас Жиравецький, — специфічного лікування немає, тобто, ліків проти лихорадки немає».

    У разі захворювання використовується симптоматичне лікування: «Ми збиваємо температуру, зменшуємо запалення в організмі та, крім того, якщо йде ускладнення, наприклад, таке саме бактеріальне, як за ковіда чи за грипу — даємо антибактеріальні препарати або стероїдні гормони, якщо йде серйозне ускладнення цього захворювання».

    Щоб мінімізувати ризики хвороби та самого захворювання лихоманкою, актуальні поради, як і за будь-якого захворювання, але також необхідні й додаткові заходи:

  • за перших ознак захворювання одразу ж звернутися до лікаря і лікуватися під його наглядом;
  • встановити на вікна та двері москітні сітки — від комарів та інших комах;
  • використовувати репеленти;
  • одягати на прогулянку в парк або ліс одяг, який максимально закриватиме тіло.
  • Є й хороші новини: зі зниженням температури повітря комарі зникають і небезпека цієї лихоманки знижується майже до нуля. «Ми не Африка, у нас уже скоро осінь, і комарів стільки не буде. Наша справа почекати і поборотися з комарами», — каже лікар.

    Вас також можуть зацікавити новини:

  • В Україні різко зростає захворюваність на COVID-19 в Україні різко зростає захворюваність на COVID-19
  • Новий штам віспи змінюється швидше, ніж очікувалося: чим це загрожує
  • Українцям розповіли, як правильно пити ліки
  • www.unian.ua

    Добавить комментарий

    Back To Top